Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Diş Teli » Diş Teli Hakkında Her Şey
eddedededed

Diş Teli Hakkında Her Şey

Diş teli rehabilitasyonu ortodonti alanında alt ve üst çenede bulunan, yüzde olan bozuklukları gidermek emeliyle dişlere takılmış olan araçlardır. Diş teli rehabilitasyonu vaktinde yapıldığında çocuklarda oluşan çene gelişimindeki bozukluklar düzeltilebilir. Ayrı olarak yetişkinlerde olan yalnızca dişler arası çarpıklık bu yolla rehabilitasyon edilebilir. Çocuklarda bu tür meselelerin olması halinde, en erken 7-8 yaşlarına geldiklerinde kontrol edilmelidir. Bu yaşlarda olan çocuklarda büyük azılar ve ön dişler yerine geldiğinden, kesinlikle muayene ettirilerek, tedavilerinin yaptırılması savsaklamamalıdır. Erken başlanacak diş teli tedavisi daha kısa müddette biter. Bu şekilde ileri yaşlarda oluşabilecek diş çarpıklıkları da önlenebilir

Diş teli nasıl takılır?

Sabit takılan diş tellerinin vazgeçilmeyen unsuru braketlerdir. Çeşitli firmalar tarafından değişik malzemelerle üretilmiş olan braketler, porselen, metal ve kompozitlerden olabilir. En çok kullanılan diş teli metalden üretilmiş olanlardır. Porselen olan diş telleri beyaz ve diş renginde olduğundan, diş telini mesele haline getiren çocuklarda seçenek edilir.Yeniden erişkinlerde de estetik açıdan bakıldığında  seçenek sebebidir. Braketler dişlerin ön bölümüne yerleştirilebilen ve arka bölümüne yapıştırılan lingual braketler olarak iki değişik türde olur. Diş teli takıldıktan sonra geçen 3-10 gün içinde bir alışma dönemi olur. Bu süreçte dişlerde biraz sızlama tarzında ağrılar olsa de, bu geçici bir vaziyettir.

Diş teli ne işe fayda?

Diş telleri ekseriyetle çocuklarda olmuş dişlerdeki düzensizliklerde ve çene bozukluklarında kullanılmaktadır. Dişlere takılan teller 1-1,5 sene müddetle işlevini yerine getirir. Bundan daha uzun müddet takılı kalan diş telleri, rehabilitasyonu aksatmış olan kişilerde olur. Dişler karşılıklı olarak tam kapanır hale geldiğinde uygulanan rehabilitasyon bitirmiş olur. Sıhhat istikametinden rastgele bir zararı olmayan bu uygulama, dişlerinde çarpıklık olan yetişkinlere de önerilmektedir. Süt dişlerinin altında bulunan kalıcı dişler, her süt dişinin karşılığında bulunur. Dişlerdeki bu düzen sıhhatli olmadığında, dişler değişik istikametlerde büyüyerek, yanağın içine ve damak içine doğru yönlenir. Bu meselelerde kesinlikle ortodontik tel kullanılmalıdır. Teller gelişimde dişlerin boyuna ve genişliğine rastgele bir tesir yapmaz. Dişlerin yapısı küçükse, bunu rastgele bir şekilde değiştirmez. Dişlerin yapısında ayrıklık ve çarpıklık olması halinde, tüm dişler için tesirli olarak kullanılabilir.

Diş teli takılanlar nelere dikkat etmelidir?

Diş teli kullanan kişiler, bunun temizliğine şart olan ehemmiyeti göstermelidir. Beslenme esnasında diledikleri her şeyi yeme içme özgürlüğü olan kişiler, yalnızca yapışkan özelliği olan gıdaları yememelidir. Bu yiyecekler tüketim esnasında tellere yapışacağından yenmemesi önerilir. Bu mesele braketlerin kopmasına da kapı aralayabilir. Tellere bu tür şeylerin yapışması halinde bu mesele tellerde oynama yaparak, bakteri oluşumuna kapı aralayabilir. Bunun dışında kolalı içeceklerin fazla tüketilmemesi doğru bir davranış olacaktır. Temizliği gerektiği gibi yapılmayan diş tellerinde oluşan bakteriler dişlerde çürüklere yol açacağından, diş telinin temizliği en ehemmiyetli unsurdur.

Diş teli zarar gördüğünde ne yapılmalıdır?

Uygulanan ortodontik rehabilitasyonlar esnasında, bir takım hallerde braketler kırılabilir. Bunların sebebi sert maddelerin tüketilmesi, sakız çiğnenmesi, jelibon, lokum gibi yapışan ürünlerin tüketilmesi gibi etkenlerdir. Bunlar braketlerin kopmasına kapı aralayabilir. Bu tedaviler uygulandığında nadir olarak acil bir vaziyet oluşabilir. Ancak braketin kopması kişiye herhangi bir zarar vermez. Braketin kırılması söz konusuysa gereken bilginin doktorunuza verilmesi gerekir. Kırılan parça doktor tarafından yerine yapıştırılır.

Diş teli tedavisi acı verir mi?

Diş tellerinin tedavisi sırasında başka bir deyişle ağıza takılması durumunda kişiler herhangi bir acı hissetmez. Ancak ilk alışma döneminde yani 3-10 gün içinde biraz sorun yaşanabilir. Dişlerinizin hareket etmesi için uygulanan baskı sebebiyle biraz rahatsızlık duyulabilir. Lakin bu durum aynı bir gözlüğe alışma dönemi gibi geçer. Gözlük takmaya nasıl alışılıyorsa, diş tellerine de bu süreçte alışılır. Olan ağrı sadece hassasiyet oluşturacak kadardır. Bu etkilerde ağrı kesici ilaçlarla ve gargaralarla giderilir.

Diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Diş teli tedavisinde uygulama süreleri her olayda farklı sürelerde olur. Hastanın yaşı genç olmasına karşın, iskeletsel bozukluğunun olması halinde tedavi 2-2,5 yıl sürerken, böyle bir bozukluğun olmaması halinde yani sadece dişlerde çarpıklık varsa tedavi 9 ayla 24 ay arasında bitirir. Yetişkin kişilerde olan diş hareketleri çocuklara göre daha yavaş olur. Yetişkinlerde iskeletsel bozukluk olması halinde tel dışında başka tedaviler de gerekebilir . Diş teli tedavileri genellikle vasati olarak 1,5-2 sene arasında değişir.

Diş teli tedavisi pahalı mıdır?

Diş teli tedavileri fazla fiyatlı değildir. Bunun nedeni hastaların dişlerindeki çarpıklık takma gibi uygulamalarla çözülmek istense, diş teli tedavisinden daha pahalıya mal olacaktır. Diş teli tedavisi yani ortodontik tedavinin uzun sürmesi sizleri düşündürmesin.  Bu tedavi hastaların kendi dişlerinin yanlış pozisyon aldığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini amaçlamaktadır. Hedefini bulan tedavi sonrasında hastalar kendi dişleriyle daha güzel bir gülümsemeye sahip olacaklardır.

Diş telleri kir bırakır mı?

Diş teli tedavisinin ortalama olarak 1,5-2 yıl sürdüğünü düşünürsek, braketlerin sökülme mertebesinde altlarında lekeler olabilir. Ancak bu sadece tedavi boyunca ağız temizliğine ehemmiyet vermemiş olan kişilerde olmaktadır. Braketlerin söküldüğünde bu yüzden altında diş çürükleri olabilir. Dişlerde lekelenme denilen şey aslında diş çürüklerinin oluşmasıdır. Tedavi süresince ağız bakımına dikkat edenlerde diş çürüklerine rastlanmamaktadır.

Diş teli tedavisi ileride oluşabilecek şekil bozukluklarında kullanılır mı?

Diş teli tedavisi dişlerde olası şekil bozukluklarını gidermek için kullanılabilir. Erken dönemde çekilen süt dişlerinin yerini savunmak için veyahut dişlerde olası bir anomalinin oluşabileceği diş doktoru tarafından saptarsa, ortodontik tedaviyle bunların önlenmesi olasıdır. Lakin bunun için hastaların erken yaşlarda diş doktoruna gitmesi gerekir. Çocukların 5 yaşından itibaren diş doktoruna götürülmesi uygundur. Bu sayede ortodontik anomalilerin erken yaşta belirlenmesi sağlanabiliyor.

Çocuklar için kullanılan diş telleri nasıldır?

Çocuklarda bazı olaylarda kullanılan ortodontik emelli diş tellerinin en kullanışlı olanları takıp çıkarmalı olan tellerdir. Bunlar çocuklar tarafından kolayca kullanılabilir. Hem temizliği kolaydır, hem takılması kolaydır. Ağza takıldığında ağrıya kapı aralamaz. Bazı çocuklar diş teli kullanmayı pek sevmez. Bunun görüntüsü onları rahatsız eder. Bu çocuklarda ince teller kullanılabilir. Görünmeyen teller olarak adlandırılan teller seramik ve beyaz renktedir. Bunun dışında diş arkasına takılan diş telleri de bulunmaktadır. Bu tür teller problemli ve estetik kaygıları bulunan hastalarda kullanılır. Bunun dışındaki diş tellerinin tamamı önden görünür. Bu türlerin dışında braketleri ve lastikleri renkli olan diş telleri de vardır. Bunlar çocuklara cazip gelmesi açısından üretilmektedir. Zira çocuklar tuttukları futbol takımının renklerini kullanmayı seçenek edebilirler. En fazla kullanılan diş telleri metalden üretilmiş olanlardır.

Yetişkinlerde estetik diş teli var mıdır?

Yetişkinlerde porselenden üretilmiş olan ve dişlerle aynı renkte olan estetik diş telleri bulunmaktadır. Bunlar çok yakından fark edilebilir. Ancak metal olanlara göre daha yavaş hareket etmektedirler. Ayrı olarak metal diş telleriyle mukayese ettiğinde, porselen olanlar daha iri olurlar ve kırılma ihtimalleri bulunmaktadır. Bütün bu negatifliklere karşın, yetişkinlerin ortodontik rehabilitasyonu kabul etmelerinde porselen diş tellerinin büyük rolü vardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*