Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » İmplant Diş » İmplant Diş Hakkında Genel Bilgi
İmplant Diş Hakkında Genel Bilgi

İmplant Diş Hakkında Genel Bilgi

Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarının tümünde implant uygulanabilir. Tek diş eksikliğinde yanındaki dişlere dokunulmadan implant üstü sabit kaplama yapılabilir. Birden fazla diş kaybı olan kişilerde yine yanındaki doğal dişlere dokunulmadan implant üstü sabit kaplama veya köprü yapılabilir. Bölgesel dişsizlik durumlarında veya komple dişsizlik durumlarında birden fazla implant yardımıyla sabit köprü kaplamalar yapılabilir.

Tamamen dişsiz olunan durumlarda total protez ya da damak kullanan kişilerde protezin damağın tutuculuğu implantlar sayesinde 20 kat artırılarak konuşma ve çiğneme rahatsızlıkları komple giderilebilir. Fakat her dişsiz bölge implant için uygun olmayabilir, implantlar belirli uzunluklar da ve çapta olan diş kökünü taklit eden materyallerdir. İmplantların sağlıklı bir şekilde yerlerine konulabilmeleri için, implantın kapladığı hacmi içine alacak ve implant çepeçevre saracak kalınlıkta ve uzunlukta kemik alanının olması şarttır.

İmplant Diş Çeşitleri

Çene ve diş gelişiminin henüz tamamlanmadığı yaşlar haricinde sağlıklı her insan eksik dişlerinin yerine implant diş uygulamasından faydalanabilir. Bu implantlar sadece eksik ya da kaybedilen dişlerin yerine değil konuşmaya engel olan dişlerin ve normal dışı ağız yapısının düzeltilmesinde de kullanılabilir. İmplant diş çeşitleri dişin çene kemiğine nasıl tutturulacağına ve implantın şeklinde göre farklılıklar gösterebilir. İmplant uzmanı doktorunuz sizin durumunuza göre hangi implant modelinin daha uygun olduğunu ağız röntgenine, çene yapınıza, sağlık durumunuza ve fiziksel muayene sonuçlarına göre belirleyecektir.

İmplant dişler yerleştirildiği bölgeye göre üç kategoriye ayrılır.

Endosteal (Kemiğin İçinde) : Vidalı dişlerin ağız içine yerleştirilmesinde en çok tercih edilen yöntemdir. Kök formunda implant (vidalı diş) olarak da adlandırılan bu implant türünde metal ya da seramik materyallerden yapılan yapay kök çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlem sırasında vidanın yerine konulabilmesi için diş kökünün bulunduğu yere sondaj yapılır. Vida yerleştirildikten sonra diş etlerinin iyileşebilmesi için bir kaç hafta geçmesi beklenir. Diş etlerinin toparlanmasının ardından ikinci aşamada yapay kök üzerine protez diş yerleştirilir. Vidalı implant, çene kemiğinde yapay kökün yerleştirilebileceği kadar geniş ve derin bir bölge bulunduğunda uygulanabilmektedir.

Subperiosteal (Kemiğin Üstünde) : Çene kemiğinin yeterli kadar güçlü olmadığı ve vidalı diş içi yeterince alan bulunmadığı durumlarda yapılan bu implant türünde yapay diş (protez) diş etinin altına, çene kemiğinin hemen üstüne yerleştirilir. Bu implant takma diş kullanmakta zorlanan ancak yapay köklü implant diş uygulamasının yapılamadığı bireylerde kullanılmaktadır. Diş eti zaman içerisinde protez dişi sarar ve metal bağlantılarla yanındaki dişlere de tutturulan implant tamamen sağlamlaşır.

Transosteal (Kemik Boyunca) : Bu implant türünde ise kök yerine kullanılan materyal çene kemiğinde boylu boyunca yol alır ve kemiğin diğer tarafından sabitlenir. Vidanın sırf diş kökü kadar derinliğe indiği endosteal implant uygulamasından farklı olarak vidanın tüm kemik boyunca, bir noktadan girip diğer noktadan çıkmasıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*