Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Ortodonti Diş » Ortodonti Tedavisi
indir (4)

Ortodonti Tedavisi

Bu yazımızda, ortodonti rehabilitasyonu sonrası sürecine dâhil olan pekiştirme rehabilitasyonuni ve bu rehabilitasyon esnasında dikkat edilmesi şart olan hususları ele aldık. Pekiştirme tedavisine giriş yapmadan önce ortodonti tedavisinden sonra hastaları nelerin beklediğine değindik.

Ortodonti tedavisi sonrası

Malum ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesinin hemen peşinden dişi saran dokular, dişlerin yeni pozisyonlarına uyum sağlamak için kemik dokunun daha tam olarak olgunlaşmaması hasebiyle vakte ihtiyaç duyarlar. Ortodonti rehabilitasyonunuz için dişinize takılan tel veya diğer apereyler çıkarıldıktan sonra dişleriniz daha önceki pozisyonlarına dönme eğilimindedir ve bunu engellemek için pekiştirme rehabilitasyonu koşuldur.Pekiştirme rehabilitasyonu aktif bir rehabilitasyon olmayıp sabır gösterilip disiplinli bir şekilde uygulandığı takdirde hastalar bir ömür süresince sıhhatle gülümseyecekleri dişlerine kavuşabilecektir. Bunun yanı sıra ortodonti rehabilitasyonu sonrası şunları yaşayabilirsiniz:

  • Az da olsa sesinizde bir değişim olabilir.
  • Çiğneme alışkanlıklarınız düzgün hale gelir. Mesela çekirdek çitleyememe, düzgün çiğneyememe gibi meseleler yaşayan hastaların bu problemleri tarihe karışır.
  • Estetik ve psikolojik olarak avantajları vardır.
  • Sıhhatli bir ağıza kavuşursunuz. (Diğer avantajlar için: Ortodonti Nedir?)

Pekiştirme tedavisi

Pekiştirme tedavisi müddeti ve pekiştirme tedavisinde kullanılacak alet türü, aktif ortodonti tedavinizin müddeti, yaşınız, tedavinizde gerçekleştirilen diş hareketi ve tedavinizin başındaki anomalinin çeşidine göre değişmektedir.

Ortodontistiniz size en uygun pekiştirme apareyini tespit eder ve braketlerinizin çıkartıldığı gün yahut en kısa müddette takar. Bu apareyler dişlere rastgele bir kuvvet uygulamamakta ve estetik itibariyle da herhangi bir problem oluşturmamaktadır. (Bu apereylerin türleri aşağıda resimlerle verilmiştir) Vaziyete göre birkaç seans daha ortodonstiniz sizi görmek isteyebilir.

[img title=”Sabit pekiştirme apereyi” src=”http://www.ortodontidis.net/wp-content/uploads/2013/06/sabit_pekistirme_apereyi.jpg” alt=”Sabit pekiştirme apereyi” width=”90″ height=”90″>

Pekiştirme rehabilitasyonu esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Yazının bu bölümü hâlihazırda pekiştirme rehabilitasyonu görenler veya yakın vakitte görecek olanlar için hazırlanmıştır. Pekiştirme rehabilitasyonu esnasında şunlara dikkat edilmelidir:

  • Sabit pekiştirme apereyi kullanıyorsanız kesinlikle her yemekten sonra dişleriniz fırçalayın, fırçalayamıyorsanız ağzınızı çalkalayın.
  • Essix apereyi kullanıyorsanız apereyi fırçanız ile temizleyin. (Diş macunu kullanmayın)
  • Plak kullanıyorsanız, plağı günde 1 kez fırça ve sıvı sabun kullanarak ılık su ile temizleyin.
  • Hareketli plak kullanıyorsanız plağı yemek yerken kesinlikle çıkarın ve kabına koyun.
  • Retainer kullanıyorsanız, ağzınızda değilse netlikle kutusuna koyun. Sıcak sudan uzakta tutun. Retainerlerınız kırılmaya çok müsaittir, bu yüzden özenli kullanın. Kırılması veya kaybolması halinde ortodontistinizi veya muayenehanenizi arayın. Kaybetmemeye çalışın. Yüzerken retainerlerinizi çıkarın.
  • Şayet apereyiniz ağzınıza tam oturmuyorsa, kendiniz ayarlamaya çalışmayın: ortodontistinizi arayın.

Özetle, apereylerinizi temiz ve güvende tutmanız; özenli kullanmanız; apereyin ağzınıza oturmaması, kırılması veya kaybolması vaziyetinde ortodontistinize veya diş kliğinize danışmanız gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*