Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Protez Diş » Protez Diş Hakkında
adsdsad

Protez Diş Hakkında

Köprü, kuron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir.

Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir
takım şartların var olması gereklidir. Bu protezlerin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok ehemmiyetlidir. Bilhassa protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansda ve 1 haftada işlem bitirir. Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çok fazla çeşidi vardır. Ağzınıza en uygun çözüm hekiminiz tarafından belirlenecektir.

KURON VE KÖPRÜ FARKI NEDİR?

Kuron: Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.
Köprü: Bir veya ansızın fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.Rastgele bir nedenle diş kaybı olduğunda komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun neticeninde yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde farklıklar alana gelir. Şayet uzun müddet bu boşluk implant veyahut köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabılır.

 

METAL DESTEKSIZ FULL PORSELEN KURONLAR

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en ehemmiyetlisi ışığa verdikleri reaksiyondur.
Natürel dişler ışığı geçirir. Bunun neticesi olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylelikle natürel dişe en yakın sonuçlar ele geçirilir.

• Full porselenler ışığı geçirdiklerinden natürel diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış
dahi olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu yüzden bilhassa ön dişlerde full porselenler seçenek edilir.
• Metal destekli porselenler bir takım ışıklarda (disko,resim makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu
renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı natürel diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
• Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar.

Full porselenler ise mekanik ve kimyevi olarak dişe tutturulur.
Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

• Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
• Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini savunurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
• Alt yapıda kullanılan bir takım metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji rizikosu full porselenlerde yoktur.

METAL DESTEKSİZ IPS KÖPRÜLER

Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile ele geçirilir. Bilhassa ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı seçenek edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanılıklı değildir.

METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ASALLI KÖPRÜLER

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, eriştiği çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*